Cuma Günü Nasıl İbadet Edilir?

Müslümanlar için her gün değerlidir kıymetlidir fakat Cuma gününün islam alemi için ehemniyeti ve önemi çok büyüktür. Sevapların kat kat arttığı edilen duaların yapılan ibadetlerin kat kat mükafatlandırıldığı bir gündür Cuma.

Hangi ibadetler yapılır cuma günü nasıl dua edilir bu kıymetli ve önemli gün için bilinmesi gerekenler.

Müslüman aleminin bayramı olarak bilinir cuma yapılan ibadetlerin sevabı bu özel ve kıymetli günde fazlasıyla verilir.Allah Cuma gününün önemini Kuran’ı Kerim’de şu şekilde buyurmuştur;

Ey İman Edenler,Cuma günü Namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun.Alışverişi bırakın.Bilseni bu sizin için daha iyidir.

Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfundan rızk isteyin Allah’ı çok anınki mutluluğa erişirsiniz.Güneşin doğduğu her gün çok kıymetlidir fakat Cuma günü güneşin doğduğu en hayırlı gündür.

Hazreti Adem cuma günü yaratılmış,cuma günü cennete girmiş ve cuma günü cennetten çıkartılmıştır.Kıyametin de cuma günü kopacağı bilinmektedir. Cuma gününü ibadet ederek tesbihler çekerek varsa kaza namazlarını kılarak geçirmeli.Bu gün içerisinde ibadetle Kuran’ı Kerimle meşgul olunmalı cuma gününü en iyi şekilde değerlendirmek için her vaktin kıymeti bilinmeli..

Cuma günü yapılacak ibadetler;

Cumanın gelmesiyle ilk olarak temizlenmek gerekir gusül abdesti alarak temiz elbiseler giymek cuma günü yapılması gereken en önemli şeylerdir.

Güzel kokular sürünmek cuma günü çok faziletlidir.Cemaate katılmak Cuma günü yapılacak en güzel ibadetlerden biridir.Cuma namazını cemaatle camilerde kılmak gerekir. Kuran’ı Kerim okumak çok kıymetlidir dua etmek Cuma gününü Perşembe gecesinden başlayarak karşılamak gerekir.

Cuma günü daha sakin ılımlı insanlara karşı saygılı ve sevgi dolu davranmak gerekir. Cuma’nın özel bir gün olduğunu bilerek davranan her Müslüman kişi Cuma gününü en kıymetli ve güzel şekilde geçirmiş sayılır.

Cuma Günü Okunacak Dualar ve Tesbihler Şöyledir;

Cuma Günü Kuran’ı Kerim okunmalı Cuma süresi,yasini şerif,Fetih süresi,Tebareke,Amme okunmalı vakit varsa zamanınınız uyuyorsa mutlaka bu duaların hepsini okumaya çalışmalısınız.
Ayrıca cuma günü Kehf süresini okumanın büyük sevabı vardır.

Cuma günü ayrıca bol bol salavat getirilir Peygamber Efendimize bu günde bol bol salavat getirmek gerekir.

Yüz defa cuma namazından sonra Ya Gaffar okunmalıdır.

Akşama doğru Ya Veliyy okuyanların tüm hayırlı dilekleri kabul olunur Allah’ın izniyle.

Ayrıca Cuma günü bin defa Ya Muhsi okuyan kişinin kıyamet günü hesabı kolaylaşır.Yine bin defa Ya Vali ismi şerif okunursa bu günde dua edenin duası kabul olunur yapacağı işleri kolaylaşır.Cuma namazını kıldıktan sonra yüz defa Ya Gafur ismi şerifi okunmalı bu ismi şerifi okuyan kimsenin Allah hidayete ermesini sağlar kalp gözü açılır.Son olarak Cuma namazında hutbe dinlerken hutbe anında yüz defa Ya Basir ismi şerifi okunmalı bu ismi şerifi okuyan Müslüman kişiyi Allah affeder bağışlar.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.