Covid-19 teşhisli birine evde bakım kuralları nedir?

Covid-19 teşhisli birine evde bakım kuralları nedir? Neler yapılmalıdır?

Ne kadar uzak durmaya çalışsak da malesef hepimizin başın gelebilir bu durum bu nedenle bilgili olmak bu gibi durumlarda nasıl davranmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.Kısaca Covid-19  durumunda nasıl tedbirler almamız gerekiği konusunda bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum bir çoğumuzun bildiği

Evde bakım gerçekten çok önemli kendi karantina şartlarınızı kendiniz belirlemelisiniz evde yaşayan diğer aile fertlerini korumak için gerekli tedbirleri almanız gerekmektedir.

Mümkün olduğunca evde yaşadığınız kişilerden uzak durmalısınız ayrıca ayrı tuvalet ve banyo kullanılmasına dikkat etmek gerekir.Böyle bir imkanınız yoksa her kullanım sonrası dezenfekte etmek gerekli temizliğin yapılması gerekiyor.

Tek kullanımlık maskeler kullanılmalı ev ortamında mutlaka maske takmalısınız ayrıca kesinlikle ziyaretçi almayın .Ayrıca sık sık bulunan odaların ve tüm evin havalandırılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra sık sık eller yıkanmalı özellikle 20 saniye mutlaka eller yıkanmalıdır.Ellerinizi yıkarken mutlaka avuç içleri ve tırnak araları ovuşturulmalı iyice yıkanmalıdır.

Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.İlaç kullanımının yanı sıra bol sıvı tüketmek gerekmekedir.

Tüm bu ayrıntılara dikkat ederek hastalıktan çok daha kolay kurtulmak mümkün olacaktır.Ayrıca sağılı beslenmek soğan ve sarımsak tüketmek bol bol taze sıkılmış meyve suları tüketilmeli. Sağlıklı besinler yemeye özen göstermeli bol su tüketmeli sebze ağırlıklı beslenmeli.

Hastalık sonrası tekrar bir doktor kontrolüne gitmek gerekir akciğer filmli ve ekg çekilmesi gerekli olan tedavilerin uygulanması ve gerekli olan tüm tetkiklerin yapılması önerilir.

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.