Çocuklarda Davranış Bozukluklarına Neden Olan Faktörler

Çocuklarda Davranış Bozukluklarına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Her çocuk farklı bir gelişim süreci gösterir.Çocukların her biri birbirlerinden farklıdırlar.Okul çağındaki çocuklarda daha sık görülen davranış bozukluklarının nedenleri neler?Genel olarak davranış bozukluklarının nedenleri;

Genel davranış bozukluklarının nedenleri arasında ilk sırayı ilgi çekmek geliyor.Çocuk dikkatleri üzerine çekmeyi ilgi görmeyi istiyor ve bu davranışlarına yansıyor.

Anne ve babasına karşı çocuğun güç kazanmayı istemesi ve bu şekilde davranmasının sonucunda ödüllendirilmesi.
Her ne kadar çocuklar kinci nefret dolu olmaz diye düşünüyor olsak da çocuk da oluşan intikam alma isteği

Çocuğun başarısız olduğu durumlarda kendini yetersiz hissetmesi bu nedenle evde farklı davranışlar gösterip okul da çok daha farklı bir kişiliğe bürünmektedirler.

Davranışlarının arkadaşları tarafından onaylanması.Yanlış bir şey yaptığı zaman suçluluk duymayan üzülüp vicdan yapmayan uyguladığı şiddet veya davranışlarının olumsuzluklarını hiç düşünmeyen çocuklarda ileri derecede davranış bozukluğu görülmektedir.

Karşısındaki kişiyi düşünmeden karşısındaki kişinin düşüncelerine önem vermeyen ilgisiz ve şevkatsiz görülen çocuklar.

Okulda ki başarısını önemsemeyen okulda gösterdiği performansı göz ardı eden bu konuda sürekli başkalarını suçlamayı alışkanlık haline getirirler.Arkadaşlarına şiddet gösteren onların kişisel halleriyle dalga geçen çocuklar nedeniyle alay edilen dalga geçilen çocuklarda davranış bozuklukları içe kapanma görülebilir.Bu nedenle çocuğun okuldaki durumu araştırılmalı gerekli olan yardım ve destek çocuğa verilmeli.

Çocukların evde yaşadıkları olaylar davranışlarındaki bozukluğun nedenleri olabiliyor.Örneğin anne ve babanın sürekli kavga etmesi.Evde gerilimli havanın eksik olmaması ailenin birbirine bağırması.Anne ve babanın ayrılması gibi durumlar çocukların davranışlarını etkileyen sorunlardır.Bu gibi sorunlar göz ardı edilmeden çocuğun tedavi edilme yolları araştırılmalıdır.Bir pedagog  veya Psikolog yardımı almak çocuk için alınması gereken en doğru karardır.

Anne ve babalar çocuklarda görülen davranış bozuklukları karşısında ne yapmalıdırlar?

Kesinlikle çocuğa şiddet içerikli davranışlarda bulunmamaları gerekir.Ceza verilecekse şiddet içerikli bir ceza olmamalıdır.Çocuğun davranışlarını sakin bir şekilde oturup konuşarak çözüm yoluna gitmelidirler.

Anne ve baba çocuk için olumlu yönde örnek olmalıdırlar.Çocuklara kaldıramayacakları sorumluklar verilmemeli.Ayrıca çocuğun yaşına uygun sorumluluklar vermek gerekir bu durumda çocuk kendini çok daha iyi hissedecektir.

Çocuk olumsuz ve yanlış davranışlarda bulunduğu zaman kesinlikle ona ödül gibi gelecek davranışlardan kaçınmak gerekir.Bu gibi davranışlarını dikkate almamalı görmezden gelinmelidir.Siz siz olun sevgili anne ve babalar çocuğunuzu herhangi biri ile asla karşılaştırmayın kesinlikle başka bir çocuklar çocuğunuzu kıyaslamayın.

Gerek görülüyorsa bu gibi davranış bozukluğu gösteren çocukların tedavi edilmesi için bir uzman doktora başvurulması yapılacak en doğru şeydir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.