Çocuklar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Çocuklar İçin Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Anne babaların en büyük sıkıntıları arasında yer alıyor çocukların düzenli ders çalışma becerilerini kazanmamış olmaları. Yeni okula başlayan çocukların verimli ve etkili ders çalışma becerilerinin geliştirilmesi büyük önem kazanmaktadır.

Çocukların okula başladıkları bu süreç içerisinde anne ve babalar bu durumu nasıl düzene sokacakları konusunda düşünür iyi bir ders programı yaparak çocuğun verimli çalışma programı ile  çok daha iyi ders çalışmasını sağlar.Çocuklar okulda ve evde ders çalışırken bazı durumlarda sıkılabilirler bu nedenle çocuklara destek olmak gerekir.Bu durumda anne ve babalar için büyük sorumluluklar ortaya çıkar.

Çocuk için verimli ders çalışma programının oluşturulması;

Çocukla birlikte ders çalışma programı hazırlanmalıdır bunun nedeni çocuğun ders programından sorumlu olacağı için konuya hakim olması gerekir.İlkokula yeni başlayan çocuğunuzla ders çalışma programı yaparken daha fazla destek olmanız gerekirken, ilerleyen yaşlarda bu desteğin azalması uygun olur.

Ev ödevlerinin yapılması için bir program belirlenirken bu programın sadece ders çalışılacak zamanı değil, çocuğun tüm gününü planlayacak şekilde olması daha etkili olur.

Okuldan geliş saati, dinlenme ve oyun saati, çalışma saati, yemek saati ve uyku saati program içinde yer alırsa çocuğun kendi hayatını planlaması ve organize etmesi daha kolay olur. Hazırlanan ders programının amacı çocuğun isteyerek uygun zamanlarda ders çalışması verimliliğini arttırması içindir.Çocuk ders programı ile böyle bir düzen içinde planlama ve organizasyon becerilerini geliştirir ve çok daha başarılı olur.

Çocuğun evde çalışma alışkanlığı ev ödevlerini zamanında yaparak geliştirilir.Ayrıca ev ödevleri çocuk için hayatının başlangıcında ilk alacağı sorumluluk olarak gösterilebilir.Sorumluluğun kazanılması için gerekli olan en önemli şart sorumluluğun sonuçlarını yaşamaktır.Çocukların küçük yaşlarda alacakları bu sorumluluk ilerideki yaşamlarında kendileri için ve başarıları için çok yerinde bir alışkanlık olacaktır.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.