Çocukla Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Çocuğunuzla Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Her anne baba çocuğuyla sağlıklı bir iletişim kurmak ister fakat bu konuda ne kadar başarılı olurlar tartışılır.Çocuğunuzla doğru iletişim kurmak istiyorsanız mutlaka ilk önce çocuğunuzun dikkatini çekmeyi başarın.Çocuğa talimat verirken dikkatinin tam anlamıyla sizde sizin üzerinizde olduğundan emin olmalısınız.

Çocuğunuzla konuşacağınız zaman evde sakin bir ortam hazırlayın.Televizyon ve radyo açıksa mutlaka kapatın çocuğunuz dikkatini sadece size versin.

Çocuğunuza ismi ile hitap edin özellikle çocuğunuz çok küçükse mutlaka onunla göz teması kurmaya çalışın böyle yaparsanız çocuğunuzun dikkatini daha çabuk çekersiniz.
Çocukla konuşurken mutlaka göz teması kurun ve gözlerinin içine bakın.

Bağırmadan sakin bir şekilde konuşun anlaşılır bir dille çocuğunuza anlatmanız gerekenleri anlatın.Sizi daha iyi anlamasını sağlamak için çocuğunuzun anlayabileceği şekilde anlaşılır konuşmaya özen gösterin.

Olumlu olun çocuğa neyi yapmaması gerektiğini söylemekten ziyade ne yapması nasıl davranması gerektiğini anlatın

Çocuk yetiştirirken kurulan iletişim kadar önemli bir şey olamaz.Çocukla yapılan iletişim biçiminin çok büyük önemi vardır.Unutulmamalı çocukla yapılacak doğru iletişim biçimi çocuğunun hayatı boyunca kuracağı tüm ilişkileri etkiler ve tüm ilişkilerin temelini oluşturur.

Çocukla konuşmak için doğru zaman ve yeri çok iyi ayarlamak gerekiyor.İşiniz varsa çocukla daha sonra konuşmayı deneyin size anlatmak istediklerini daha sonra dinleyebileceğinizi söylemelisiniz.Daha sonra seni dinleyebilirim demeniz çocuğunuzun kendisi değerli ve önemli hissetmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzla konuşmadan önce onu sevebilir sevgi gösterebilirsiniz ayrıca küçük çocuğunuzu kucağınıza almanız sizinle göz teması kurabileceği bir seviyede oturtabilirsiniz kucağınıza.

İlk olarak çocuğun size ne anlatmak istediğini sorun onu dikkatli bir şekilde gözlerinin içine bakarak dinleyin.Ona söz hakkı verin söylediklerini önemsediğiniz bir duruş sergilemeyi unutmayın.Bu durum karşısında çocuk kendisine daha çok güvenecektir ve size söylemek istedikleriniz daha rahat bir şekilde anlatacaktır.

-Sorunlarını çözmek için kendisi çaba göstermelidir. Zorlandığı anlarda çözümsel davranmayın sadece ona yol gösterin. Çözümü kendisi bulabildiğini görebilsin.

-Çocuğunuzun hatalı oldu bir konu söz konusu olduğunda öncelikle çocuğunuzun olumlu yönlerinden bahsederek konuya girin.Yapmış olduğu yanlış davranış nedeniyle onu sevmekten vazgeçmediğinizi bilmesi gerekir.Olumlu sözler söyledikten sonra yaptığı yanlışları ve sonuçlarını güzel bir dille ona anlatın.

Aldığınız her kararın arkasında durmayı başarmalısınız.Koyduğunuz kurallar,yasaklar ve karar verdiğiniz her konuyu devam ettirmelisiniz.Çocuklara evde sorumluluk vermekten kaçınmayın.Çocuğa verdiğiniz sorumlulukları yerine getirdiğinde ona teşekkür etmeyi unutmamanız gerekir.

Çocuğunuzu sevdiğinizi ve ona güvendiğinizi her fırsatta dile getirmekten kaçınmayın.Sevgi içerisinde büyüyen çocuklar hayatları boyunca daha güçlü ve başarılı olurlar.

Çocuk yetiştirirken sabırlı olmak gerekiyor çocuğa karşı sabırlı davranabilmek için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.Aile içerisindeki saygı,sevgi ve hoşgörü çocuklar üzerinde güzel etkiler bırakacaktır bu nedenle aile ilişkilerinizi sevgi çerçevesi içerisinde tutmayı başarmalısınız.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.