Buzdolabında Saklanması Zararlı Olan Besinler

Buzdolabında Saklanmaması Gereken Besinler Nelerdir?

Besinlerin sağlıklı tüketilmesi için mutlaka nasıl saklanması gerektiğinin bilinmesi gerekir.Buzdolabı besinlerin sağlıklı saklanması için önemli eşyalardan biridir yalnız bazı besinlerin buzdolabında kesinlikle saklanmaması gerekiyor.Bunun nedeni buzdolabına koyulduğu zaman hastalıklara neden olmalarıdır.

Marketten aldığınız gıdaların nasıl nerede saklanacağını bilmeniz gerekli alınan her besin buzdolabında saklanmaz.Buzdolabında saklanır sanılan yiyecekler birde bakmışsınız ki çabucak çürümüş bunun nedeni bu yiyeceklerin dışarıda saklanması gerektiğidir.

Yazımızda buzdolabında saklanmayacak besinleri ve nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Bal ve reçel buzdolabına koyulmaz bunun nedeni dolabın soğuk olması bal ve reçelin akışkanlığını yitirmesine neden olur bu durumda tüketilen bal ve reçelin hiçbir özelliği kalmaz.Aynı şekilde doğru bilinen bir yanlış çikolatanın dolapta saklanmasıdır dikkat ederseniz kahvaltılık çikolataların ambalajlarında buzdolabında saklanmaz yazısını görebilirsiniz.

Domates buzdolabında saklanmaz bunun nedeni besin değerini kaybediyor olmasıdır.

Aynı şekilde ekmek buzdolabında saklanmamalı.Neden diye merak ediyorsanız aynı şekilde besin değerini kaybediyor

Kahve buzdolabında saklanmaz bunun nedeni ise dolabın nemli olması kahvenin tadının bozulmasına sebep olur ayrıca kahvenin görüntüsünün de bozulduğunu görebilirsiniz.Meyveler arasında buzdolabında saklanmaması gereken meyve muzdur.

Patatesin de buzdolabında saklanmaması gerekiyor.Nedeni ise çıkartıldıktan sonra pişirilen patatesin bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.Görüntüsü değişmeyeceği için patatesin bozulup bozulmadığını siz anlayamazsınız.

Yine aynı şekilde sarımsak buzdolabında saklanmaz iki gün buzdolabında kalan sarımsak bakteri üreteceği için sağlık açısından zararlıdır.Kuru soğan buzdolabında saklanmaz bunun nedeni nemli ortamda soğanların küflenmesidir.Bu nedenle sarımsak,kurusoğan ve patatesin kuru ve serin bir yerde saklanması gerekir.

Mecbur kalırsanız soğanların kabuklarını soyup kapalı bir kabın içerisinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Sevilen meyvelerden biri olan muzu buzdolabında saklamak hiç doğru değil. Çünkü buzdolabında muzu saklamak olgunlaşma sürecini geciktirir. Muzun içerisindeki besin maddelerinin değerini kaybetmemesi için serin bir yerde olması daha iyi olacaktır.Muz buzdolabında saklanmaz bunun nedeni olgunlaşma sürecinin gecikmesidir.Bu durumda dolapta saklanan bu besinlerin tüketilmesi durumunda faydası yerine zararı olabilir bu nedenle bu bilgileri bilmek biz ev hanımları için oldukça gerekli olsa gerek.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.