Beypazarı’nın Gezilecek En Güzel Yerleri

Beypazarı’nda Gezilecek En Güzel Yerler

Beypazarı, Ankara’ya bağlı olan şirin ilçelerden bir tanesi. Beypazarın’da yerleşim yeri olarak uygun olması nedeniyle ve eski zamanlarda çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır bu nedenle ilçe birbirinden farklı kültürel izler taşımaktadır.

Ziyaretçilerden de duymuş olabilirsiniz Beypazarı’nda bir  çok yerde bulamayacağınız farklı lezzetlere ve farklı yemeklere sahiptir.Özellikle gezilmesi ve görülmesi gereken çok güzel yerleri bulunan Beypazarı’na yolunuz düşerse aşağıda sizlere bahsedeceğimiz yerleri ve mekanları mutlaka ziyaret edip görmenizi tavsiye ediyoruz. Beypazarı’nı gezmek ve görmek için gidecekseniz yanınızda fotoğraf makinenizi götürmeyi unutmayın muhteşem fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.

Ankara Beypazarı beldesinde gezilecek ve görülecek yerler;

Beypazarı’nı merak edenler ve  gezmeye gidenler tarihi izler görmek istiyorsanız ilk olarak Beypazarı sokaklarını gezmelisiniz.Küçük şirin bir çarşısı da var ilk olarak bu çarşıyı dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz.Örneğin gümüş takıların bulunduğu gümüşçüler çarşısını ziyaret etmeden sakın geçmeyin.Bayanların vazgeçemeyeceği harika gümüş takılar bulabilirsiniz bu çarşıda.Organik ürünlerin satışının yapıldığı dükkanları ziyaret edebilirsiniz.Özellikle Beypazarı’nın meşhur tereyağlı Beypazarı kurusunun tadına bakmadan ve almadan geçmeyin sakın müthiş bir lezzeti kaçırmış olursunuz.

Ayrıca çocuklarınızın severek yiyecekleri havuç lokumunu almadan gitmeyi düşünmüyorsunuz dur umarım Beypazarı’ndan.

Birçok tarihi kalıntısı bulunan Beypazarı evleri dikkatinizi çekecektir.Yaylaları meşhur olan Beypazarı’nda yaylaya çıkabilir temiz havasını içinize çekebilirsiniz.Görmenizi önereceğim tarihi ve bir o kadar güzel yerlerden birisi Yaşayan Müze ismi gibi günümüzde burası müze olarak hizmet veriyor.

Yaşayan Müze binası 19. Yüzyılda Beypazarı’nın ileri gelen tüccarlarından Büyük Abbas Ahmet’in oğlu Abbas zade Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır.Bu yapı Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

İnözü Vadisi Ankara’nın tüm doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. İnözü Vadisi Beypazarı’nın içerisindedir doğal bir sit alanı olarak korunmakta olan İnözü Vadisi’nin içerisinde dinlenmek ve konaklamak için tesisler bulunmaktadır. Ayrıca İnözü Vadisinde doğa sporları yapmayı sevenler için eşi benzeri bulunmayan güzellikler yer alıyor.

Beypazarı Hıdırlık Tepesi, sahip olduğu doğal manzarasıyla gelen ziyaretçilerin ilk gezdikleri yerlerden bir tanesi.

Hıdırlık Tepesi, şehrin en yüksek noktasında bulunmaktadır.Beypazarı Uçurtma Şenlikleri her yıl hıdırlık tepesinde yapılmaktadır.Her yıl şenlik zamanında ziyaretçi akınına uğrayan Hıdırlık tepesi görülmesi gereken yerlerden birisi.

Bu kadarla bitmiyor elbette Beypazarı’nın güzellikleri bunların dışında çok sayıda cami ve tarihi eser bulunmaktadır Beypazarı’nda.Örneğin Sultan Alaattin Paşa Camii, Akşemsettin Camii,İncili Camii, Suluhan Kervansarayı, Yediler Türbesi’ni de gezip görebilir ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Beypazarı’nın kaplıcalarını da gidip görebilirsiniz.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.