Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

Kandil geceleri ve gündüzleri çok önemlidir biz Müslümanlar için.Bu mübarek gecelerden biri olan Berat kandili gecesinde kılınması tavsiye edilen Berat kandili namazı vardır. Berat kandili namazı 100 rekat ile 2 rekat olarak kılınabilir.Berat gecesi namazı nasıl kılınır namaza nasıl niyet edilir hangi süreler ve dualar ile Berat kandili namazı kılınır?Merak edilen bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

En hayırlı gecelerden biri olarak bilinen Berat gecesinde o yıl içerisinde öleceklerin isimleri özel deftere yazılır ayrıca doğacak çocukların isimleri de bu özel deftere yazılır.Berat kelimesinin bir diğer anlamı da tövbe demektir.

Berat kandili gecesinde kılınması tavsiye edilen 100 rekat namazın fazileti ve sevabı çok büyüktür.Namaz borcu olan kişiler için nafile namaz kılmak yerine geçmişte kazaya kalan namazlarını kılmaları tavsiye edilmiştir.Farz namaz borcu olmayan Müslümanların nafile olarak namaz kılabilirler.

Berat Kandili namazı nasıl kılınır? İlk olarak Berat kandili namazına niyet edilerek başlanır. Niyet ettim Allah rızası için Berat gecesi namazı kılmaya.

Daha sonra Sübhaneke duası okunur ardından Fatiha süresi okunur Fatiha süresinin ardından ise on ihlas süresi okunur daha sonra rükuya ve secdeye gidilir.bu şekilde iki rekat olarak Berat gecesi namazı kılınır.

Kılmakta zorluk çekilmiyorsa bu şekilde 100 rekata kadar tamamlanması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Berat gecesinde iki rekat namaz kılınması tavsiye edilmektedir.Bunun için ilk olarak niyet ettikten sonra birinci rekatta subhaneke duasını okuduktan sonra Fatiha süresi okunur daha sonra kısa bir süre okunur ardından rükuya gidilir rükudan doğrulduktan sonra secdeye gidilir secdeye varınca uzun süre kalınması tavsiye edilmiştir.Bu şekilde ikinci rekata kalkılır aynı şekilde Fatiha süresi ile birlikte bir kısa süre okunur tekrar rükuya ve secdeye gidilir iki rekatlık namaz kılınır.Gücünün yettiği kadar bu şekilde namaz kılınması tavsiye edilmiştir.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.