Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır Berat Kandiline Özel Namaz Var mı?

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır Berat Kandiline Özel Namaz Var mı? Berat Kandili Namazı Kılınışı Nasıldır?

7 Nisan 2020 Salı günü Şaban ayının 15. gecesi Berat kandilini idrak edeceğiz.Dünya ve Ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor bu zor günleri atlatmak için dualar ederek kandil günlerini anlamına uygun şekilde geçirmeye dikkat etmek gerekir.Berat kandilini evlerimizde en güzel şekilde geçirmek ve ibadetlerimizi tam anlamıyla yapabilmeyi nasip etsin Allah cümlemize.

Berat Kandili Nedir Berat Kandili namazı nasıl kılınır?

Berat Kandili Şaban ayının on beşinci gecesine denk gelen gecedir 7 Nisan salı yani bu gece Berat kandilini idrak edeceğiz.Allah cümlemize bu gecenin feyzi ile dolup taşmayı dualar ve ibadetlerle en güzel şekilde Berat gecesini yaşamayı nasip etsin.

Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandili bu gece idrak ediliyor.Berat Kandili’ni ibadetlerle geçirmek isteyen Müslümanlar bu gece kılınacak namaz olup olmadığını araştırmasını yapıyorlar.Berat Kandili namazı 100 rekatlık namazının nasıl kılınacağını arıyorlar. Peki Berat Kandili namazı kaç rekattır? 100 rekatlık Berat Kandili namazı nasıl kılınır konuyla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Berat gecesinde kılınacak namaza Hayır Namazı denilir.İlk olarak Berat Gecesi namazına yani hayır namazına niyet edilerek namaz kılınmaya başlanır.Berat gecesi namazı 100 rekat olarak kılınır.

Allah’ım niyet ettim Senin rızan için Berat namazı kılmaya diyerek niyet edilir. 100 rekatlı olan namaz, ikişer rekatlar halinde kılınır  ve her iki rekattan sonra selam verilir.

Namazın her  rekatında Fatiha süresi okunur daha sonra her rekatta  Fatiha süresinden sonra on defa İhlas süresi okunur bu şekilde ikişer rekat olarak namaz kılınır 100 rekat tamamlanır.

100 rekatı bir defada kılamazsanız bir süre kıldıktan sonra ara verebilir dinlenerek kılınabilir.Berat gecesi namazı sabah namazı vaktine kadar kılınabilir.

Dilerseniz 100 rekatlık namaz içinde okunan ihlası şerifleri 10 okumak yerine her rekatta 100 defa okuyarak 10 selamda da kılınabilir. Ancak 50 selam ile 100 rekat kılmak daha faziletlidir.Zira bu namazın özelliği,yapılan secdelerin çok olmasıdır bu nedenle iki rekatta bir selam verilerek kılınması tavsiye edilir.

 

 

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.