Bel Ve Sırt Ağrısına İyi Gelen Hareketler

Çalışma ortamında gün içerisinde hareketleriniz sınırlı ise saatlerce sabit bir şekilde durmak zorunda kalıyorsanız  vücudunuz bu duruş nedeniyle zamanla çöküş pozisyonuna neden olur.Bel ağrısına neden olacak ani hareketlerden kaçınmanız gerekir.

Kontrolsüz yapılan hareketler sonucunda ağrılar kaçınılmaz olabilir.Düzenli bir çalışma ortamının olmaması nedeniyle sürekli aynı pozisyonda çalışan kişiler de sıkça bel ve sırt ağrıları görünür.

Bel ve sırt ağrıları yaşam kalitesini düşüren etkilere sahiptir.Bel ve sırt ağrılarını tam anlamıyla yok etmek elbette zor olabilir.Fakat yapılacak egzersizler ve hareketlerle en aza indirmek mümkün.

Zayıf duruş omurgayı,boynu,başı ve omuzları gerer bu nedenle sırt ağrısı ve eklem ağrısı hatta bunun yanı sıra baş ağrısını da yanında getirir.Ağrıların nedenini anlamakta güçlük çekersiniz günün yorgunluğunu üzerinizden atamaz ağrılarla savaşmak zorunda kalırsınız.Özellikle sırt ve bel ağrısı şikayetleriniz varsa yapacağınız bir kaç basit hareket sayesinde sırtınızda oluşan ağrılardan kurtulmanız mümkün.Ciddi bir problem olmadığı taktirde sizlerle paylaşacağımız hareketleri deneyebilir sırtınızı bu şekilde rahatlatabilirsiniz.

Bel ağrısından kurtulmak için yapmanız gereken şey formunuzu düzeltmek bir kaç basit hareket sayesinde bunu yapmak oldukça kolay.

Bel ağrısı ve omuz ağrılarından kurtulmak için;Yüzünüzün üstüne yere uzanın her iki kolunuzu uzatın başınızı hafif yukarı kaldırın ayak baş parmaklarınızı iyice gerdirin bu şekilde hafif hafif yukarı doğru kendinizi çekin  bacaklarınızı da hafif hafif yukarı kaldırın bu hareketleri bir kaç saniye aralıklarla uygulayın.

Bu şekilde vücudunuzu sıkın bir kaç saniye sonra gevşetin.Yapacağınız bu hareket omurganızı destekleyerek kaslarınızı harekete geçirecektir bu sayede omuzlarınız güçlenecek ağrı şikayetleriniz azalacaktır.

Sırt üstü dizleriniz eğilmiş ve ayaklar omuz genişliğinde uzanarak yere uzanın. Tepenin trapez çubuğunu tutup kafanı ve omuzlarını yükseltmeye çalışıyormuş gibi teneffüs edin ve ellerinizi tavana doğru uzatın. Bir iki saniye bu şekilde ellerinizi tutun, omuzlarınızı yere indirirken nefes almayın.Bu hareketleri haftada bir kaç defa 0 set halinde yapın.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.