Beddua Etmek Günah mı? Beddua etmenin zararları nelerdir?

Beddua Etmenin Günahı var mı beddua etmenin zararları nelerdir?

Beddua yapmak günahtır. Bir insana kötü muamele etmek nasıl günahsa, kötü dua yapmak da o kadar günahtır.

Birine kızdınız kişisel sorunlarınız var ve siz bu kişiye beddua ettiniz kızgınlıkla yaptığınız beddua direk o kişiyi bulmaz sahibini arar bu bedduanın kabulü olmaz mazlum olan bir kişiye yapılan beddua döner dolaşır yer bulamaz ve geri döner bedduayı yapan sizi bulur.

Bu nedenle ağızdan çıkacak sözlere dikkat etmek gerekir. Onun için beddua etmekten kaçının.

Beddua onu yapan kişiye geri döner bu nedenle kimse kimseye beddua etmesin.Beddua edip pişman olmak yapılan hatayı anlamak çok güzeldir.Bu durumda yapılan beddua için Allah’ü teladan af dilenilir yapılan bedduanın kabul edilmemesi için Allah’a yalvarır ve af dilenir kişi hem kendisi için hem beddua ettiği kişi dua etmeli.

Beddua edip pişman olan kişi ne yapmalı?

Beddua eden kişi beddua ettiği için pişman olursa yapması gereken Allah’a el açıp pişman olduğunu gösterip af dilediğini belirtmesi gerekir.

Şöyle af dilemesi tavsiye edilir. yarabbi yaptığım şu bedduadan dolayı çok pişmanım beni affetmeni ve yaptığım bedduayı kabul etmemeni istiyorum.

Yaptığınız bedduadan pişman olursanız nasıl tövbe etmek gerekir?

Beddua etmek ile ilgili hadis şerif;

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed s.a.v Bir kimse lanet okuduğunda, okuduğu kişi bu bedduayı hak etmiyorsa, lanet okuyana geri döner sözleriyle yasaklamıştır.

Beddua nedir anlamı ise şöyledir;Bir kimsenin başına kötü şeylerin gelmesi için yapılan duaya beddua denir.

Müslümanların olur olmaz sebeplerle birbirleri aleyhine beddua etmeleri kesinlikle İslam dinine uygun bir davranış değildir.

Beddua etmenin cezası nedir

Hata yapan günah işleyen bir kul,yaptığı yanlışın cezasını elbette çekecektir Allah’ü teala elbette onu hesaba çeker ve cezasını verir.

Allaha havale ediyorum sözü ne demek;

Karşısında kendisine kötülük yapan birine seni Allah’a havale ediyorum demek senin yaptığın bu kötülüğe karşı sabrediyorum, buna karşılık vermiyorum, yaptığının cezası ne ise, Allahü teala versin anlamında söylenmelidir.Beddua olarak söylenmemelidir.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.