Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte ev hanımları ve çalışan bayanları temizlik telaşı almış durumda.Ev hanımları için bir nebze daha kolay olan bayram temizliği çalışan bayanlar için oldukça sıkıntılı olmaktadır. Elbette ilk olarak temizlik için nereden nasıl başlayacağınızı bilmek gerekir sonrası çocuk oyuncağı diyebiliriz sizler için sevgili bayanlar.Bende çalışan bir bayan olduğum için konuyla ilgili yaptığım araştırmaların sonuçlarını makalemizde paylaşacağım umarım bulduğum pratik öneriler ve bilgiler sizler için çok faydalı olur.

Bayram temizliği nasıl yapılır,temizliğe nereden başlanır,Bayram temizliği yapmanın önemli noktaları ve pratik püf noktaları nelerdir tüm bu soruların yanıtlarını gelin hep birlikte öğrenelim ne dersiniz?

Kısıtlı olan zaman içerisinde Bayram temizliği nasıl yapılır tüm evi çiçek gibi yapmak için pratik öneriler sizlerle;

Bayram temizliği yapmak için öyle uzun uzadıya zamanınız yok öyleyse ilk olarak evimizi vakumlu süpürge kullanarak toz kaldırmadan dip bucak tertemiz olacak şekilde süpürüyoruz.

Özellikle koltukların aralarını ve halıların altlarını mutlaka yardımcı aparatlar kullanarak süpürün tüm tozları alın.

Koltuklar uzun süre kullanıldığında mutlaka tozlanır hal böyle olunca sadece süpürmek yeterli olmayacaktır.Ayrıca tam olarak koltuklarınızı silmeye zamanınız yoksa bile temiz bir bez ile koltuklarınızın tozunu alıp üstten yüzeysel olarak silebilirsiniz.Yalnız bu kısımda temizlik için hazırlanan suyun sıcak olmasına özen göstermek gerekiyor ki verilen emekler boşa gitmesin.

Parkelerinizi mutlaka leke bırakmayacak deterjanlar kullanarak temizleyin sert temizleme malzemeleri kullanmayın ayrıca parka temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın.Bunun yerine sirke kullanabilirsiniz evet evet yanlış duymadınız sirke ile tüm evinizi gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.Hem hijyenik hem çok pratik bir yöntem ayrıca leke bırakmaz karınca ve böceklerden evinizi korur.

Banyo temizliğinde kesinlikle kalebodurları temizlemek için toz deterjan kullanmaktan kaçının sağlık için çok önemli bir konuya daha deyinmek istiyorum kesinlikle banyo temizliği yaparken tuz ruhu ile çamaşır suyunu karıştırmayın.Bu neredeyse tüm bayanların temizlik yaparken sık sık yaptıkları bir hatadır.Bende bir kaç defa yaptım açıkçası oldukça tehlikeli sonuçlanabilir bu nedenle bu uyarımızı dikkate alın lütfen.

Tüm evinizde sirke kullanabilirsiniz demiştik banyo ve lavaboların temizliğinde de sirkeyi gönül rahatlığı ile kullanın leke bırakmaz temizlik sonunda ferah hoş bir koku verir evinize.

Camları silmeden elbette bayram temizliği yapılmış sayılmaz.Perdelerinizi çamaşır makinesine atar atmaz camları silmeye başlayın bu oldukça bir yöntemdir kendinizi makine bitimine kadar camları silmeye odaklayın.Camlarınız silindikten sonra perdelerinizi hemen asabilirsiniz.

Son olarak tüm evin tozunu alın mutlaka kurulama bezi kullanın ayrıca cam silerken toz alırken mikrofiber bez kullanın çok daha temiz görünecektir ve geç kirlenecektir eviniz.Kapılar zor temizlenen kısımlardır bunun için biraz uzun zaman ayırmanız gerebilir yine kapıları nemli bir bezle silip sonrasında kurulamayı ihmal etmeyin.

Mutfak temizliğine ilk olarak dolapları düzenleyerek başlayabilirsiniz.Kullanmadığınız araç,gereçleri temizledikten sonra dolap içlerine yerleştirin dolap içlerini düzenledikten sonra dış temizliğine geçin leke bırakmaması ve çizilmemesi için dolap temizliğinde kimyasal içerikli özellikle toz deterjan kullanmayın.

Dolapları silip kuruladıktan sonra işiniz hafiflemiş olacak bu arada buzdolabının fişini çekip temizliğe hazır hale getirin.Buzdolabının raflarını çıkartın yıkayıp kurulayın dolap içini temizledikten sonra mutlaka karbonatlı su ile son bir kez silin karbonat buzdolabının kötü kokusunu alacaktır.Bayram temizliğini sıraya koyarsanız çok daha kısa sürede bitirmeniz mümkün olacaktır.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.