Bahar Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Bahar Hastalıklarından Korunmanın Yolları Nelerdir?

İlkbaharın gelmesiyle birlikte değişen hava şartları nedeniyle sık sık hastalıklarla karşı karşıya kalmak mümkün.Aniden değişiklik gösteren hava şartları nedeniyle mevsimsel hastalıklara yakalanma riski çok yüksek.Soğuk kış aylarının bitmesiyle birlikte Bahar aylarının gelmesiyle birlikte özellikle enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski artıyor.Mevsim geçişlerinde beslenme çok önemlidir.

Bahar aylarında sık hastalanmamak için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de hava şartlarına uygun giyinmektir.

Hava şartlarının aniden değişeceğini göz önünde bulundurarak kıyafet seçmek gerekir.Bol su içmek özellikle enfeksiyon hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.Isınan hava ile birlikte yüzünü gösteren bahar ayları olan Mart ve Nisan aylarında sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekir.

Gün içerisinde öğün atlamadan sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermek gerekir.

Sağlıklı beslenmek için gerekli özeni göstermek gerekiyor.Güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlamak gerekiyor.Kahvaltı masasında bulunması gereken besinler arasında yeşil sebzelerin önemi çok büyük.Sağlıklı bir kahvaltı için mutlaka yeşil yapraklı sebzeler kahvaltı masasında bulundurulmalı.

Lif içeren sebze ve meyveler tüketilmeli vücudun karbonhidrat ve protein ihtiyacını karşılayacak besinler tüketilmeli.Taze meyve ve sebze tüketimi daha fazla olmalı.Meyve ve sebze tüketimi vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaya yardımcı olacaktır.

Bahar aylarında rastlanan hastalıklardan korunmak için beslenmeye özen göstermek gerekir.Ayrıca hava şartlarına göre giyinmek,bulunulan ortamın sık sık havalandırılması ve hasta kişilerden korunmak için özellikle toplu taşıma araçlarında maske takmak doğru ve yerinde bir davranış olur.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.