B12 Eksikliği Nedir Nasıl Anlaşılır Ne Yapılması Gerekir?

Özellikle çocuklarda görünen vitamin eksiklikleri arasında en önemli yeri olan B12 Vitamini eksikliği nasıl anlaşılır nasıl tedavi edilir bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir tüm bu soruların yanıtlarını kısa kısa yazımızda bulabilirsiniz.

B12 Eksikliği genellikle bebeklerde çok daha sık görülmektedir.Annelerden ve babalardan bebeklere aktarılan bir hastalıktır.Halsizlik ve yorgunlukla kendini gösteren B12 Eksikliği tedavisinde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

B12 Eksikliği tedavisinde mutlaka bol bol kırmızı et yenmesi gerekiyor haftanın bir kaç günü kırmızı et tüketimine tavuk,balık ve köfte tüketilmesine özen gösterilmelidir.

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamini bitkilerden değil hayvansal gıdalardan alınan bir vitamin türüdür.Özellikle sık sık et tüketmeyen kişilerde ve yaşlı kişilerde çok daha sık görülmektedir.

Kırmızı kan hücrelerinin oluşması için B12 Vİtamini büyük önem taşımaktadır.

Beslenme alışkanlığı en büyük etkendir B12 vitamini eksikliğinde.Bu vitamini içeren besinleri sıklıkla tüketmeyen herkeste görülen bir hastalıktır.Doğal yollarla B12 Vitamini almak isteyenlerin yapması gereken şey.Sağlıklı beslenmektir et ve süt ürünleri tüketilmesi vitamin eksikliğinin önüne geçecektir.Bol bol yoğurt yenmesi balık tüketilmesi kırmızı et tüketilmesi ve süt içilmesi gibi beslenmelerde B12 Eksikliği çok daha az görülecektir.

B12 Vitamin eksikliğinde sıklıkla görünen en yaygın belirti kişinin kendisini yorgun ve bitkin hissetmesi durumudur.

Kansızlık nedeniyle kişinin cildinde renk farklığı oluşur rengi solar e solgun bir görünümü olur.

Ayrıca çocuklarda çok daha sık göünen iştahsızlık durumları da B12 Vitamini eksikliğinde görülebilmektedir.

Sinirli stresli ve gergin bir durum içerisinde olan kişilerde sıkça B12 vitamini eksikliği görülmektedir.

B12 eksikliğinde kulak çınlaması olur,ayrıca kişinin dilinde bulunan pütürlü yapının kaybolduğu görülür dilin şiştiği de bazı durumlarda görülür. İleriki yaşlarda görünen B12 Eksikliğinde ise bunama hastalığı diye de bilinen Alzhemier hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Test yapılarak B12 eksikliği olup olmadığı anlaşılmalıdır sonrasında gerekli olan tedavi yöntemleri uygulanmalı.Doktorun tavsiye ettiği şekilde beslenerek vitamin eksikliğinin önüne geçmek gerekir.Gerekli görürse doktor beslenme dışında vitamin takviyeleri de önerebilir.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.