Ayetel Kürsi Kaç Ayettir?

Ayetel kürsi kaç ayettir? Ayetel Kürsinin faziletleri neler?

Ayet-el Kürsi, Kuran-ı Kerim’de Bakara suresi’nin 255. ayeti olarak bilinmektedir.Ayetel Kürsi Medine-i Münevvere’de indirilmiştir. Anlamı kadar büyüklüğü de bilinir bunun yanı sıra birçok fazileti vardır. Özellikle Ayetel Kürsi duasının koruyucu özelliklere sahip olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir.

Günde bel vakit kılınan namazların ve tüm namazların arkasından tesbihat da okunmaktadır.

Ayetel kürsi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıldır? İşte ayetel kürsi okumanın faziletlerini, Ayetl kürsi Türkçe ve Arapça okunuşu ve ayet sayısı…

Ayetel Kürsi 1 ayettir. Bakara suresinin 255. ayetinde geçer.

Kur’an’ın en faziletli ayeti Bakara sûresindeki Ayetü’l-kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır.  Tirmizi, Fedailü’l-Kur’an

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahü aleyhi vesselem şöyle buyurmuşlardır.

Her şeyin bir şerefi var. Kur’an-ı Kerim’in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir.

Bakara suresi kuranı kerimdeki en uzun suredir. Ayet-el kürsi de bakara suresinin 255. Ayeti kerimesidir. Ayetel kürsi kendisi başlı başına bir sure olmayıp ayettir.

Ayet demek kuranı kerimdeki iki durak aralarına denir. Başka bir tabirle kuranı kerimdeki bir cümleye ayet denir. En uzun sure bakara suresi olduğu gibi aynı zamanda da kuranı kerimdeki en uzun ayet de bakara suresindedir.

Ayetel Kürsiyi hergün okumayı adet haline getiren kişinin ALLAH geçmiş günahlarını bağışlar. Okuyan hem Tevhid hemde Tilaveti yerine getirmiş olur. Bu da üstün bir zikir olur.

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.