Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklar bazen sıkıntılı durumlar yaşamamıza nedne olabiliyor.Ayak şişmesi çoğu zaman çok ciddiye alınmıyor fakat şişliğin nedeni araştırıldığında ciddi sorunlar la karşılaşılabiliyor malesef.

Bazı dönemler ayaklarda görünen şişlikler çok problem olmasa da bazen gözle görünen şişlikler bir çok hastalık veya ciddi sakatlanmaların nedeni olabilir. Bu nedenle dikkat edilmeli birden bire görülen ayak şişmesi durumunda neler yapılmalı hangi durumlarda görülen şişlikler tehlikeli olabilir ayak şişmesinin nedenleri ve çözümleri.

Ayak şişmesinin bir nedeni de yaralanmalar veya bilek kısmında meydana gelen burkulmalar sonucunda görülür.

Bazı ayak şişmelerinde sorun kendiliğinden hızla ortadan kaybolur.Bazen ayakta görülen şişkinlik hemen geçmez bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmesi ve gerekli olan tedavinin uygulanması önerilir.

Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sadece bir ayakta oluşan bir şişkinlik söz konusuysa bu ayakta bir burkulma yada incinme nedeniyle şişlik oluşmuş yada damarların birinde sorun olması nedeniyle ayak şişmiş olabilir.Aniden görülen şişkinliğin sebebi eklem içerisinde kanmadan kaynaklı olabilir zorlama veya ayağın burkulması gibi durumlarda hemen fark edilmeyen sonra şişkinlikle kendini gösteren bir sorundur.Ayrıca bağ doku yırtılması veya kemik kırılması gibi durumlarda da ayakta şişkinlik görülür bu gibi durumlarda mutlaka acilen müdahale edilmesi gerekir.

Birden bire olmayan yavaş yavaş geciken bir şişkinlik söz konusuysa eklem yapılarında tahriş olduğunda ortaya çıkar burkulma ve incinme sonrasında ayak hemen şişmez bir kaç saat sonra veya bir kaç gün sonra ayakta şişkinlik görülür.

Ayak şişmesi hamilelik döneminde sıkça görülür bu durum gayet normal bir durumdur.Özellikle yaz aylarına denk gelen hamilelik de ayak şişmesi sıklıkla görünür.Yalnız anne adaylarının dikkat etmesi gereken önemli bir husus aniden gelişen birden bire gözle görülür şekilde ayaklarda görünen şişlik ve ağrı durumlarında hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalıdır.

Ağrısı çok fazla olmayan ciddi gibi görünmeyen şişlik durmlarında evde kendiniz ılık su ve sabun ile ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.Sonrasında masaj kremleri kullanabilir ayağınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.Ciddi olmayan ağrılarda bu öneriler oldukça işe yarıyor.Ayrıca ayağınızın altına bir minder koyabilir biraz ayağınızı yüksekte tutup rahatlatabilirsiniz.

 

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.