Atatürk Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Evlerin en güzel bölümlerini süsleyen muhteşem çiçekleri olan bir bitki Atatürk çiçeği çalı görünümünde bir bitkidir Atatürk çiçeği beş metreye kadar uzayabilir ayrıca çanak yapraklarının renkleri farklı olabilir.

Bitki ılık ortamları sever  evde yetiştirmek isteyenler için saksıda kolaylıkla yetiştirilir.Bitkinin güzelliğinin yanı sıra  bakımı biraz zor özen ve itina istiyor bitkinin çiçekleri ve yapraklarının güzel görümü sayesinde zorlukları görmezden gelinebilir.Çok güzel çiçek açan bitki evlerde çiçek sevenler için vazgeçilmez bitki türlerinden biridir.

Kırmızı yaprakları olan bitkinin ayrıca beyaz renkte pembe renkte olanlarıda var.

Çiçek zannedilen çanak yaprakların orta kısmındadır asıl çiçek.Aydınlık mekanları sever fakat çok değil hem aydınlık hem gölge alan yerlerde yetiştirilir.Bitkinin sulanmasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.Sürgün verme döneminde düzenli olarak sulanmalıdır ayrıca hava çok sıcak ise yapraklarına su püskürtmek gerekir.

Atatürk çiçeği Aralık veya Ocak ayında çiçeklenir ve çiçek verir.Bu dönemde fazla sulanmaması gerekir aşırı su verildiğinde çiçeğin yaprakları dökülebilir.Bu nedenle düzenli olarak azar azar sulanmalı su çok soğuk veya sıcak olmamalı ılık su ile sulamak en doğrusu olur.Çiçek fazla güneşte kalmamalıdır fazla güneş çiçeğin yapraklarının kurumasına dökülmesine neden olur.

Atatürk çiçeğini her yerde bulabilirsiniz çiçekçilerde büyük çiçek reyonları olan marketlerde bulmanız mümkün.Dikkat edeceğiniz bir önemli noktaya daha deyinmek istiyoruz.Atatürk çiçeğinin yapraklarında bulunan öz suyu alerjik bünyeleri rahatsız edebilir bu nedenle dikkat etmek gerekir.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.