Ahiretin Varlığı Niçin Gereklidir?

Ahiret inancına sahip biz Müslümanlar için ahiretin varlığı var olması tartışılmaz bir gerçektir.

İnsanların hiçbir nimetten mahrum bırakmayan Cenabı Allah insanlara verdiği bunca nimetin karşılığı olarak hiçbir şey istememiştir.Ahiret aynı zamanda Dünyada Allah’ın huzurunda olduğumuzda yaptığımız işlerin ibadetlerin hesabını vermek anlamına gelir.

Yüce Allah’ın bizlerden istediği tek şey ona kulluk ederek iman etmek ve üzerime düşen ibadetleri yerine getirmemizdir.İmanın esaslarından şartlarından biridir Ahiret hayatına inanmak.Ahiret gününe inanmak o gün geldiğinde hesap görüleceği ceza hak edenlere ceza verileceği işlediği kötülüklerin yaptığı haksızlıkların cezasını Ahiret gününde çekeceğini her Müslüman bilir.

Kullarının cennete girmesi isteyen Allah doğru yoldan ayrılmayan dürüst insan olunmasını istemiştir.Müslümanlar olarak gelip geçici olan dünya hayatından sonra ahiretin varlığına inanmamız gerekir.

Ahiret Allah’ın huzurunda Dünya hayatında yapılan iyiliklerin karşılığını almaktır.Ayrıca yapılan kötülüklerin haksızlıkların cezasının verileceği yerdir.

Bu Dünyada yaşadığımız sürece Allah’ın bize emrettiği ibadetleri hakkıyla yerine getirmemiz gerekir.

Ahiretin gününe inanan Müslümanlar ahiret korkusu yaşayarak kötü işler yapmaktan insanlara kötü davranmaktan kendilerini alı koyarlar.İbadetlerini zamanında yerine getirirler ahiret gününün bilincinde olarak Allah’a olan kulluk vazifelerini yerine getirmeye çalışırlar.

Ahiretin varlığı haklının haksızın ayırt edilmesi için gereklidir.Allah her kulunun iyi olmasını ister fakat şeytan sözüne uyan bazı kullar hata yapar yanlış yaparlar.Ahiret gününe inanıyorsa bu yanlışları yapan kişiler ahiretin bilincinde oldukları için Allah’tan af diler tövbe eder bağışlanmak ister bir daha işlediği günahları işlememek için dua eder.Ahiretin varlığı insanların yanlışlardan daha kolay dönmesine yardım eder.

Günah batağından çıkıp kurtulmalarını sağlar ahiret günü olmadığı düşünmüş olsa insanlar kim bilir daha ne kötülükler olurdu dünyada.

Sadece biz Müslümanlar bunun bilincinde olduğumuz için en azından diğer toplumlara göre daha az günah işleyen bir toplum olma ünvanına sahip olduğumuzu düşünüyorum.Allah içimizdeki inancı ahiret korkusunu almasın kimseyi şeytan sözüne uydurmasın.Günah işlemiş olsak bile tövbe edip affedilen insanlardan olmamızı nasip etsin inşallah.

Ahiret gününe iman etmeyen inanmayan bir kimse gerçek bir Müslüman olamaz.

Kuran’ı Kerim’de biz Müslümanların özellikleri vardır.Bu özellikler namaz kılmak zekat vermek oruç tutmak gibi bilinen en önemli özellikelrdir.

Ahiret gününe inanmayan bir Müslüman huzursuz ve mutsuz olur.Yaşadığı dünyası cennet dahi olsa herşey yolunda gidiyor olsada asla mutlu olamaz dünyasını ve ahiretini mahveder.Ahiret gününe inanan bir insan yaptığı ibadetlerden haz alır içten gelerek Allah’ın rızasını gözeterek yapar tüm ibadetlerini.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.