Adak Nedir Adak Adamak Günah mı?

Adak Nedir Adak Adamak Günah mı?

Adak adamak mezheplere göre değişmektedir.Hanefi mezhebine göre adak adamak caiz sayılmaktadır.Şafi mezhebine göre adak adamak mekruhtur.Aynı şekilde hanbelilere göre adak adamak mekruh sayılmaktadır.

Adak adamış olan kişinin adağını yerine getirmesi şarttır yerine getirmeyen günahkar sayılır.
Kim ki bir adak adamış ise mutlaka adağını yerine getirmesi gerekir.

Adak Arapça nezir diye ifade edilmektedir bir kimsenin dinen yapmasına yükümlü olmadığı farz veya vacip olan bir ibadeti yapmak için Allah’a söz vermesidir.Bu ibadeti üzerine borç kılması demektir.

Adak Adamanın Şartları Nelerdir?

Adağın gerçekleşmesi için adağın konusu ile adağı adayan kişinin şartları bulunmaktadır.Müslüman bir kişinin adağı adamış olması gerekir.Ayrıca ergenlik çağına girmiş olması akıl sağlığının yerinde olması şartları vardır.

İslam dininde adak adamak vardır.Bir şeyin olmasını istemek o işin olması için dua etmek gibidir.

Adak adamak sorusu sıkça sorulan merak edilen sorulardan biridir bu sorunun yanıtı adak adamak günah değildir caizdir bunu böyle bilmek öğrenmek gerekir.

Yalnız adak adarken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır örneğin farz namaz adak olamaz çünkü her Müslüman kişinin farz olan namazlarını kılması gerekir.

Adak olarak oruç tutacağını adayan kişi mutlaka adadığı oruçlarını tutmalıdır.Adanmış olan adağın parasını ihtiyacı olan birisine vermesi doğru değildir adağı kesmesi şarttır.

Adak adayan kimsenin yakınlarının adak etinden yemesinde sakıncası varmı?

Kişinin kestiği adak kurbanından annesi,babası çocukları yiyemez yani bakmakla yükümlü olduğu kişiler yiyemez.

 

Benzer Başlıklar

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.